TÜRKİYE
HARP MALULÜ GAZİLER ŞEHİT DUL VE YETİMLERİ DERNEĞİ
ADANA ŞUBESİ
Bayrak
RESMİ GAZETE
BİR VATAN HİKAYESİ


KÜTÜPHANE
Üyelik Girişi
Aidat Borcu Sorgulama
BANKA HESABI
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar30.936531.0605
Euro33.581633.7162
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret79868
BİR VATAN HİKAYESİ

Vatan’ın birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden ‘’Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum’’ diyen kahraman şehitlerimiz, vücutlarının bir parçasını toprağa gömen destansı tarihimizin yaşayan abideleri  gazilerimiz, geçmişten beri bağımsızlık savaşımızda bizler için büyük bir anlam ifade etmektedir. Vatan sevgisi öylesine söylenmiş bir söz değildir. Tarihimiz bu konuda birçok destanlar ve nice kahramanlık öyküleriyle doludur. Türk Milleti hiçbir zaman bağımsızlık uğruna savaşmaktan vazgeçmemiş, milleti için şehit ve gazi olmayı kendine borç bilmiştir. Bu sebeple şehitlerimizi ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmamalı onlara olan saygımızı yakışır bir şekilde yerine getirmeliyiz.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…

Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

Senin kanınla yoğruldu bu kutsal topraklar

Senin kanınla yeşerdi nefes aldığımız bu ağaçlar gözün arkada kalmasın, ey şehidim!

Allah Yolunda Öldürülenlere ‘Ölüler’ Demeyiniz. Bilâkis Onlar Diridirler, Lâkin Siz Anlayamazsınız (Bakara, 154)

Milli Kültürümüzü oluşturan yazılı ürünleri kamuya tanıtmak, insanlığın düşünce ürünlerinden dilimize kazandırılmaları gerekli görülenleri, çağdaş ve geçmiş Türk Kültür ürünlerini milletimizin yararına sunmak, Devletimizin ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütün halinde korunması, yaşatılması ve güçlendirilmesinde, bütünleştirici ortak milli şuur, tutum ve davranışların geliştirilmesini sağlamak amacıyla; 19 Eylül gazileri anma programlarımız çerçevesinde derneğimiz tarafından ‘’Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır’’ diyerek toplumsal sorumluluk projesi olarak hazırlanmıştır.

Yarışmaya T.C vatandaşı 12 (dahil) ile 22 (dahil) yaş aralığında tüm Türkiye genelinden katılım sağlanabilecektir. Ayrıca yarışmaya şehitlerimizin çocukları, kardeşleri ve gazilerimizin çocukları, kardeşleri katılabileceklerdir. Yarışmaya katılan kişiler, şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizin kendileriyle iletişime geçip, röportaj yaparak bilgileri toplayıp fotoğraflarını da kullanarak hikâye hazırlayacaktır.

Hikâye yarışması öncelikle şehitlerimizin ve gazilerimizin unutulmaması anılarının yaşatılması ve genç nesillere bilgi aktarılması çerçevesinde toplumumuzu bilinçlendirmek, gençlerimizi bilgilendirmek amacıyla elde edilecek hikâyelerden bir kitap veya dergi oluşturularak gelecek nesillere aktarılması düşünülmüştür. Ortaya çıkacak eserden elde edilecek gelir ile üniversite çağında olan şehit ve gazi yakınları ile ihtiyaç sahibi başarılı gençlere burs sağlanarak eğitim desteği verilmesi planlanmıştır. Ayrıca gençlerin hikâyeleri hazırlarken araştırma, düşünme, okuma, dinleme, yazma ve anlama yetilerini geliştirmelerine katkı sağlayacaktır.

KONU : ŞEHİT VEYA GAZİNİN HİKAYESİ
KAYNAK: Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubeleri (Türkiye Geneli 47 Şubesi ve 32 Temsilciliği bulunmaktadır)
Derneklerimiz ile iletişime geçerek Şehit aileleri ve Gazilerle görüşebilirsiniz.
ULAŞIM:https://sehitgazi.org/subelerimiz/ web adresinden şubelerimize ulaşabirsiniz


YARIŞMA SONUÇLARI  
2625 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SOSYAL MEDYALARIMIZ


     

BİZ BİZE YETERİZ
Saat
Takvim